Ankieta

Dla jakich umiejętności ładujemy meter?

Enhanced Moves
4 (23.5%)
Breaker
9 (52.9%)
X-Ray
4 (23.5%)

Głosów w sumie: 17

Autor Wątek: Czy opłaca się ulepszać ataki?  (Przeczytany 6424 razy)

Offline Kokoju

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Czy opłaca się ulepszać ataki?
« dnia: Sierpnia 11, 2011, 02:54:33 am »
W moich początkach z MK9 używałem energii X-Raya tylko do używania tychże ataków, potem zacząłem stosować co jakiś czas umocnione ataki. Ale zastanawiam się, czy są one opłacalne, czy też może u niektórych postaci.
No bo np. Kabal czy Cyrax nie mają mocnych X-Rayów. Tzn. rzecz jasna mocne, ale w porównaniu do niektórych wypadają słabo, i tu zastanawiam się, czy nie lepiej używać np. wzmocnionych brzeszczotów u Kabala. Kolejne pytanie dotyczy, czy warto umacniać unieruchamiacze np. kulę Sub-Zero, pęd Kabala, sieć Cyraxa, krzyk Sindel czy hipnoza Quan Chi'ego.
No i następne pytanie: czy opłaca się używania ciosów związanych z towarzyszem walki. Czy opłaca się używać jego mocy - która kosztuje część energii X-Ray - czy po prostu samemu wejść na pole i tego użyć. No bo np. jak się gra mając jako towarzysza Sub-Zero, to przecież wejście na arenę kosztuje ledwie sekundę. Czy więc nie lepiej zaoszczędzić część aby samemu rzucić kulę lodu?

Ja głównie używać tego tylko wtedy, gdy nie chcę lub nie mogę - na przykład jest końcówka walki, pasek do X-Ray załadowany a lepiej zaoszczędzić atak na walkę drugą. Czy jednak opłaca się wzmacniać ciosy?
Kolejna sprawa dotyczy tego, o ile są one wzmocnione? Czy wzmocnienie zawsze jest takie samo, np. cios wzmocniony zadaje dwukrotne obrażenia, czy jest to różne w zależności od ciosów? Bo np. teleport u Quan Chi'ego wydaje się znacznie mocniejszy, gdy jest wzmocniony (czy jest to takie złudzenie, gdyż teleport zwykły to po prostu kopnięcie przeciwnika z góry a teleport wzmocniony to także dwukrotne nadepnięcie przeciwnika + mocny kop w kręgosłup?)

Offline Adept

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 2115
  • Detektyw z deszczowego miasta
    • Zobacz profil
Odp: Czy opłaca się ulepszać ataki?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 11, 2011, 05:08:27 am »
Od początku:

Po pierwsze pasek energii używamy praktycznie tylko do breakerów. Wszelkie X-ray`e na wysoko levelowych meczach odpadają w przedbiegach. Po drugie wzmacniane ciosy opłacają się, ale jak już zauważyłeś nie wszystkim. Postacie takie jak Kitana, Reptile czy Shang Tsung używają EX`ów, bo są im pomocne w combach. I tutaj dochodzi zagadnienie: EX`y robimy praktycznie zawsze na pewniaka. Nie starajmy się  puszczać suche EX move, ponieważ tracimy cenny jeden pasek, oraz nie mamy pewności czy cios siądzie. Na sucho nie wolno robić nawet specjali jak teleport Scorpiona czy roll Mileeny, bo możemy zostać srogo ukarani kontrą.

Do EX moves dochodzi jeszcze takie zagadnienie jak armor. Armor jest tarczą, która pochłania uderzenie przeciwnika podczas wykonywania wzmocnionego ciosu. Nie wszystkie ciosy jednak posiadają armora. Drugim zagadnieniem jest super armor, czyli EX nieprzerywalny. Postać dostaje niezliczoną ilość uderzeń podczas EX`a i nie przeszkadza jej to (obrażenia oczywiście są zadawane). I teraz pytanie: Czy naprawdę opłaca się puszczać te EX`y? W combach jak najbardziej, kiedy wiemy, że kreska do breakera się szybko zregeneruje. Na sucho raczej sobie darować, no chyba, że chce się zaskoczyć przeciwnika, lub zna się triki.

EX`y same w sobie AŻ tak wiele energii nie zabierają. O niebiosa lepiej więc zrobić obrażenie combem i mieć pasek na breakera niż walnąć wzmocniony cios tracąc pasek i nie być pewnym efektu. Oczywiście w high levelowych meczach i turniejach te EX`y są puszczane. Czasem nawet na sucho, jednak jest to kalkulacja, którą gracz sam musi wyliczyć. Czy opłaca się, czy zaskoczy przeciwnika i czy da jakiś efekt pożądany, czyli stun. Co do unieruchamiaczy jak EX Suba i EX Kabala, to MoonSpell czasem używał Enhanced Moves w walce z Volem (zawody w MK9) i w przypadku Kabala właśnie EX move SPINa jest przydatny, ponieważ Kabal w trakcie tego ruchu ma wspomnianego armora. Czyli jak MoonSpell widział, że Mileena rzuca swoimi sai, to używał EX SPINA, by przełamać te sai i nadziać Mileenę na darmowe combo. Zauważ też, że EX`a takiego robi praktycznie również na pewniaka, bo gracz widzi pocisk przeciwnika i wtedy dzięki armorowi dociera do nic nie spodziewającego się przeciwnika (bo puszczając pocisk gracz myśli, że druga osoba albo dostanie, albo zablokuje -> więc może pozornie konstruować kolejne akcje -> jednak bbbzziiuuummm, nasz Kabal przechodzi przez pocisk i dociera SPINem do niespodziewającego się tego przeciwnika).

Więc cała puenta: takie suche EX`y, że stoisz sobie i nagle puszczasz EX`a to sobie daruj i jak to robisz, to najlepiej oducz się tego. Jeżeli jednak robimy combo i nasz EX się do czegoś przydaje, to jak najbardziej. Priorytetem jest jednak ładownie paska dla breakera, bo to on jest najważniejszy w tej grze. Raczej nic nie pokręciłem, ale jak coś to MoonSpell mnie poprawi i dorzuci coś od siebie. Opowiedziałem wedle obserwacji i doświadczenia, jednak do MoonSpell jeździ po turniejach i wygrywa więc zobaczymy co on powie.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2011, 05:11:40 am wysłana przez Adept »

Offline Semek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 664
  • MK X: PC ; Steam ID: Sem3k
    • Zobacz profil
  • PSN ID: semek84
Odp: Czy opłaca się ulepszać ataki?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 11, 2011, 10:05:24 am »
Od siebie dodam, że ostatnio tłumacząc porady dla gry Cyraxem zauważyłem ciekawy patent u niego. Otóż jego Net w wersji Ex zżera przeciwnikowi meter !!!! Nie dość że siatka sama w sobie jest genialna, to na dodatek w ulepszonej wersji konsumuje przeciwnika pasek :) Dobry patent online na noobów co czają się na X raya :)
Poza tym nie widze sensu grania Jaxem bez wykonywania kombosów zakończonych Ex Gottcha czy Ex dash punchem np. F4,1~Ex dash punch...2,2~Ex...... Te specjale w wersji Ex dodają dodatkowe uderzenia lub rzut na koniec. Także świetny profit. Ogólnie rzecz ujmując to wolę Ex od Xraya, wiadome wiąże się to z opanowaniem kombosów, ale takim Shang Tsungiem jak wbijemy juggle stratera wybijając przeciwnika w powietrze, to przeciwnik ma już "lipę" spowodowaną ground skullami, które nie są do breakerowania :) Myków takich jest bardzo dużo i wersje Ex zazwyczaj wynagradzają wysiłek gracza jak się je dobrze ogranie.

P.S. Jestem za aby utworzyć w tym temacie ankietę, w której będziemy głosować na Xray czy Ex i Breaker
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2011, 10:07:10 am wysłana przez Semek »

Offline ReVille

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 573
    • Zobacz profil
  • PSN ID: reville123
Odp: Czy opłaca się ulepszać ataki?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 11, 2011, 11:00:39 am »
Więc ja powiem że wszystko zależy od tego z kim gramy, jeżeli gramy z przeciwnikiem który jest słaby to można się bawić w X-ray'e, no chyba że pasek nam się naładuję a nie potrzebowaliśmy wcześniej breaker'a to elegancko włączamy X-r'a do kombo'sa . Gdy gramy jednak z doświadczonym przeciwnikiem to X-r nic nie pomoże przy kombie które właduje nam ów przeciwnik - tu nie zastąpiony będzie breaker. Co do Ex'ów to tutaj różnie bo są bardzo zróżnicowane w zależności od postaci, a co najważniejsze są bardzo widoczne tak że użyteczne tylko w kombie, chociaż nie które potrafią zmylić. 
  Suma sumarum głos oddaje na Breaker'a

Offline Grodek118

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 564
    • Zobacz profil
Odp: Czy opłaca się ulepszać ataki?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 11, 2011, 11:09:03 am »
Dla mnie trudny wybór. Do mojego zawodnika - Cyraxa - zazwyczaj potrzebny jest choć jeden pasek EX na kombo. EX siatka tak jak powiedział Semek też się przydaje zabierając nic nie spodziewającemu się przeciwnikowi pasek. Breakery też zbieram bo są niezbędne na mocnych zawodników aby przerwać im kombo. Nie wiem czy da się głosować na 2 rzeczy ale głosuje na EX

Offline WolfBogard

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
  • Lets see what you're made of!
    • Zobacz profil
  • GamerTag: Moonspell
  • PSN ID: MoonSpell83
Odp: Czy opłaca się ulepszać ataki?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 11, 2011, 01:40:45 pm »
Pare waznych aspektow zostalo pominiete.

Bardzo czesto jest tak, ze dzieki wzmocnionym ciosom jestesmy w stanie przeciagnac juggle'a. Tak jak to jest w przypadku Cyraxa czy Kung Lao.

Male porownanie:
Kung Lao z jednym paskiem na mid-screenie moze wyciagnac na obecnym paczu 43% (extele) jesli zaczniemy Juggle'a z jp to bez paska zrobimy max 32% z paskiem 38%. Tak, ze jest dosc spora roznica.
Jesli wezmiemy Kabala za przykald to w jego przypadku Enhanced moves nie nadaja sie na comba/juggle - dlaczego? bo dodaja 2%.

Jeszcze jedna wazna rzecz:
Wiele z Enhanced Moves ma szybszy startup. Co ma spore znaczenie przykaldowo u Kabala majacego 19-framowy startup na Spinie jego Ex wersja ma 16 - co jest roznica.
Przyklad - Scorpion robi linka z odleglosci 1/2 ekranu to po zablokowaniu zwyklym go nie sciagne a wzmocnionym tak.

Kolejna sprawa - X-Ray

W przypadku wiekszosci oplaca sie go kleic w juggle'ach (lepiej to robic majac przewage w rundach lub zyciu).
Po pierwsze - X-ray nie moze byc Breakerowany!! Co jest glownym powodem dlaczego sie go czasem wykorzystuje.

Po drugie - Wszystkie Xray'e maja Super Armour. Kabal i Sub maja armoura lub super armoura (nie jestem pewien) dopiero po starcie.

Jak cos sobie przypomne to dopisze :)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2011, 01:44:20 pm wysłana przez WolfBogard »

Offline Infern

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 142
    • Zobacz profil
Odp: Czy opłaca się ulepszać ataki?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 11, 2011, 02:17:49 pm »
Jak dla mnie sytuacja wygląda tak:
X'raya używamy gdy nie znamy dobrych combos'ów które zadają więcej dmg od x'r.
EX move gdy chcemy przedłużyć combo które zabiera więcej dmg od x'r.
Breaker przeciwko pro graczom którzy znają potężne comba.

Myślę że jedynie opłaca się robić EX i breakery, x'r używam tylko na zaskoczenie przeciwnika lub jako counter.

« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2011, 02:24:46 pm wysłana przez Infern »

Offline OnizukaPM

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
  • PSN ID: OnizukaPM
Odp: Czy opłaca się ulepszać ataki?
« Odpowiedź #7 dnia: Września 03, 2011, 04:06:18 pm »
Od początku:

Po pierwsze pasek energii używamy praktycznie tylko do breakerów. Wszelkie X-ray`e na wysoko levelowych meczach odpadają w przedbiegach. Po drugie wzmacniane ciosy opłacają się, ale jak już zauważyłeś nie wszystkim. Postacie takie jak Kitana, Reptile czy Shang Tsung używają EX`ów, bo są im pomocne w combach. I tutaj dochodzi zagadnienie: EX`y robimy praktycznie zawsze na pewniaka. Nie starajmy się  puszczać suche EX move, ponieważ tracimy cenny jeden pasek, oraz nie mamy pewności czy cios siądzie. Na sucho nie wolno robić nawet specjali jak teleport Scorpiona czy roll Mileeny, bo możemy zostać srogo ukarani kontrą.

Do EX moves dochodzi jeszcze takie zagadnienie jak armor. Armor jest tarczą, która pochłania uderzenie przeciwnika podczas wykonywania wzmocnionego ciosu. Nie wszystkie ciosy jednak posiadają armora. Drugim zagadnieniem jest super armor, czyli EX nieprzerywalny. Postać dostaje niezliczoną ilość uderzeń podczas EX`a i nie przeszkadza jej to (obrażenia oczywiście są zadawane). I teraz pytanie: Czy naprawdę opłaca się puszczać te EX`y? W combach jak najbardziej, kiedy wiemy, że kreska do breakera się szybko zregeneruje. Na sucho raczej sobie darować, no chyba, że chce się zaskoczyć przeciwnika, lub zna się triki.

EX`y same w sobie AŻ tak wiele energii nie zabierają. O niebiosa lepiej więc zrobić obrażenie combem i mieć pasek na breakera niż walnąć wzmocniony cios tracąc pasek i nie być pewnym efektu. Oczywiście w high levelowych meczach i turniejach te EX`y są puszczane. Czasem nawet na sucho, jednak jest to kalkulacja, którą gracz sam musi wyliczyć. Czy opłaca się, czy zaskoczy przeciwnika i czy da jakiś efekt pożądany, czyli stun. Co do unieruchamiaczy jak EX Suba i EX Kabala, to MoonSpell czasem używał Enhanced Moves w walce z Volem (zawody w MK9) i w przypadku Kabala właśnie EX move SPINa jest przydatny, ponieważ Kabal w trakcie tego ruchu ma wspomnianego armora. Czyli jak MoonSpell widział, że Mileena rzuca swoimi sai, to używał EX SPINA, by przełamać te sai i nadziać Mileenę na darmowe combo. Zauważ też, że EX`a takiego robi praktycznie również na pewniaka, bo gracz widzi pocisk przeciwnika i wtedy dzięki armorowi dociera do nic nie spodziewającego się przeciwnika (bo puszczając pocisk gracz myśli, że druga osoba albo dostanie, albo zablokuje -> więc może pozornie konstruować kolejne akcje -> jednak bbbzziiuuummm, nasz Kabal przechodzi przez pocisk i dociera SPINem do niespodziewającego się tego przeciwnika).

Więc cała puenta: takie suche EX`y, że stoisz sobie i nagle puszczasz EX`a to sobie daruj i jak to robisz, to najlepiej oducz się tego. Jeżeli jednak robimy combo i nasz EX się do czegoś przydaje, to jak najbardziej. Priorytetem jest jednak ładownie paska dla breakera, bo to on jest najważniejszy w tej grze. Raczej nic nie pokręciłem, ale jak coś to MoonSpell mnie poprawi i dorzuci coś od siebie. Opowiedziałem wedle obserwacji i doświadczenia, jednak do MoonSpell jeździ po turniejach i wygrywa więc zobaczymy co on powie.

Sub-Zero jest postacia oparta na jego Xrayu, wiec czesc twojej wypowiedzi jest bledna.

Offline Nice_Boat

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
Odp: Czy opłaca się ulepszać ataki?
« Odpowiedź #8 dnia: Września 03, 2011, 04:23:19 pm »
No ja też bym się z tymi X-Rayami nie zgodził. Taki Cage czy Kung Lao mając pasek na X-Raya już samą groźbą użycia tego ataku może zmienić przebieg gry, bo nikt raczej nie lubi łykać combosów za 59% więc przeciwnik może się dość ostro wzbraniać przed jakimkolwiek pressingowaniem tych postaci... i teraz pytanie - czy wolimy użyć breakera i oszczędzić sobie 30% straconego zdrowia, czy może nastraszyć przeciwnika i otworzyć sobie szersze pole manewru? Przy czym nie ma jednej słusznej odpowiedzi, wszystko zależy od matchupu i od psychiki grających osób, dlatego właśnie ta gra jest taka fajna ;)

Offline OnizukaPM

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
  • PSN ID: OnizukaPM
Odp: Czy opłaca się ulepszać ataki?
« Odpowiedź #9 dnia: Września 03, 2011, 04:38:31 pm »
Zalezy tez od aktualnej sytuacji w meczu ;]

Niektore postacie polegaja na ex moves ( Cyrax, Scorpion np. )

Offline Iced_Taz

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • PSN ID: Iced_Taz
Odp: Czy opłaca się ulepszać ataki?
« Odpowiedź #10 dnia: Września 14, 2011, 10:17:56 am »
Ulepszanie ataków to podstawa jeśli chodzi o granie. Nie należy pytać czy ulepszać, ale KIEDY ulepszać. Każdy ex. atak ma swoje plusy i wykorzystany w odpowiednim momencie może dać ci przewagę. Johnny Cage i jego ex. shadow kick stosuje się na zoonerów, ex. wachlarz Kitany to przedłużacz combosów. U Shang Tsunga ulepszone ciosy to praktycznie podstawa combosów.  Co do Xray, to zależy od postaci. Ja Kitaną rzadko używam tego ciosu (nawet w combosach). Wolę pasek zaoszczędzić na breakera, ale inne postacie np. Cage moją mega potężny X (to samo Kano).