Autor Wątek: Socjonika (typologia osobowości)  (Przeczytany 3198 razy)

Offline Brzeszczot

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Socjonika (typologia osobowości)
« dnia: Lutego 26, 2010, 09:02:39 pm »
Socjonika to teoria  (ale nie naukowa) dotycząca przetwarzania informacji przez ludzi. Zajmuje się tym jak te informacje są przetwarzane i jak to przetwarzanie wpływa na ludzkie zachowanie i relacje między ludźmi.
Jeśli zastanawiało was kiedyś dlaczego z jedynymi ludźmi się łatwiej dogadujecie a z innymi gorzej lub dlaczego coś, co dla was jest wadą dla innych jest zaletą, to socjonika podsuwa ciekawe spojrzenie na te kwestie.

Są dwie polskie strony o tej tematyce:
socjonika.pl [nofollow](wraz z forum)
socioniko.net/pl [nofollow]

Gdyby kogoś to zainteresowało, to uczynię kilka wstępnych uwag. Socjonika nie jest tak właściwie typologią osobowości, bo nie dzieli ludzi ze względu na cechy osobowości, a sposób przetwarzania informacji. Dlatego niewskazane jest przy typowaniu siebie czy innych sugerowanie się opisami typów (socjotypów), bo zawierają one opisy zachować stereotypowego przedstawiciela - czyli opis tego jaki na ogół może, ale nie musi być.

Mogę właściwie tak pobieżnie opisać na czym to polega.

Podzielono informacje wg 3 dychotomi z czego powstał kompletny podział informacji na osiem rodzajów - kompletny, tzn. taki że dowolna informacja pasuje do którejś z tych ośmiu kategorii.

Zakłada się, że człowiek obsługuje wszystkie z tych kategorii informacji, ale każdy rodzaj inaczej. Sposób tej "obsługi" opisują funkcje. Z pewnych względów niektóre rodzaje informacji (czy raczej spojrzenia z ich perspektywy) się ze sobą gryzą, stąd nieporozumienia między ludźmi, u których dane spojrzenie jest dominujące. Gdyby ktoś chciał rozpiszę się szczegółowiej.
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2010, 09:05:15 pm wysłana przez Brzeszczot »